Me olemme Kasary!

Kasary on Kokoomuksen yhteydessä toimiva hlbti-verkosto. Edistämme ja ylläpidämme seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksia kokoomuslaisessa päätöksenteossa. Toimimme myös asiantuntijaverkostona puolueen sisällä. Setan jäsenjärjestö olemme olleet vuodesta 2012 alkaen.

Lue lisää...

Helsinki Pride 2011

Kasary oli mukana Helsinki Pride 2011 -kulkueessa ja puistojuhlassa. Teltallamme riitti vilskettä ja mukavia ihmisiä! Kuvia vuodelta 2010 ja 2011 nähtävissä Flickrissä ja Facebook-sivullamme. Tervetuloa mukaan myös tänä vuonna!

lauantai touko 19 , 2012
Virhe
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
22.10.2010 21:26

Homoilta vahvisti uskoani ihmisiin

Kirjoittanut
Arvioi tämä juttu
(0 arviota)

Ylen Homoilta oli mielestäni aika väritön, etenkin kun vertaan sitä vuosien varrella eduskunnassa esitettyihin puheenvuoroihin. Silti se on herättänyt aiempaa voimakkaampia reaktioita puolesta ja vastaan. Päivi Räsäsen mielipiteiden vuoksi suivaantuneet ovat laumoittain eronneet kirkosta ja hänen näkemyksensä kannattajat puolestaan liittyneet Kristillisdemokraatteihin.

Tilanne on surkuhupaisa. Surullista on mielestäni se, että kirkosta lähtevät nyt ne, jotka sinne kuuluisivat jäädä: ne, jotka selvästikin välittävät lähimmäisistään. Huvittavaa puolestaan on se, kuinka Räsänen leijuu joissain kaukaisissa ”olen hyvä ihminen” -sfääreissään puolueensa jäsenhakemuksia, kukkalähetyksiä ja komppausviestejä laskiessaan. Onko hän oikeasti tyytyväinen saavutukseensa?

Taidan kuulua siihen vähemmistöön, joka ohjelman jälkilöylyjä työpaikalla käydessään päätti liittyä kirkkoon. En liittynyt sen vuoksi, että olisin Räsäsen kanssa samaa mieltä. Päinvastoin! 17 vuoden eron jälkeen liityin takaisin kirkkoon sen vuoksi, että olen Räsäsen kanssa täysin eri mieltä. Uskon, että hän ei yksin edusta kirkon kantaa, enkä yksinkertaisesti suostunut kääntämään hänelle toistakin poskeani.

Ymmärrän erittäin hyvin kirkosta eronneita, vaikkakin ajattelen, ettei se ollut tässä tilanteessa paras ratkaisu. Väkevämpi vaihtoehto olisi ollut nimenomaan jäädä kirkon jäseneksi ja vaikuttaa äänestämällä. Seuraavat kirkollisvaalit kun pidetään muutaman viikon päästä marraskuun puolivälissä, ja listoilla on lukuisia ehdokkaita raikkaine ajatuksineen.

Minun uskoni ei ole sitä, että uskoisin Jumalaan tai tapaisin käydä kirkossa edes juhlapyhinä. Minä uskon ihmisiin kirkon sisällä.

Kokoomuksen kirkollisvaalisivusto: http://www.kuunteleekokirkko.fi

S-posti: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

Kommentoi


Kasary bloggaa

  • 1705 Kirjoittanut Janne Hälinen


  • Arvojohtajuutta Amerikan malliin Kirjoittanut Janne Hälinen


  • Jännän äärellä Kirjoittanut Janne Hälinen


  • Tähän on tultu: vähemmän ydinvoimaa, enemmän hiilivoimaa Kirjoittanut Hannu Heikkinen


  • Lähetekeskustelu avioliittolakiehdotuksesta Kirjoittanut Hannu Heikkinen


Aiotko osallistua tänä kesänä prideille?

Kasary Twitterissä

Loading...

Last 4 tweets from kasary:

Ylläpito